Skóra atopowa to charakterystyczny rodzaj przypadłości, która dotyka wielu osób. U niektórych związana jest z objawami alergicznymi, u innych są to tylko okresowe zmiany pojawiające się np. w okresie jesienno-zimowym i są rezultatem przesilenia. Uważa się także, że skóra atopowa jest dziedziczona genetycznie. Bez względu na to, czym spowodowane są przebarwienia powłoki skórnej oraz występujące na niej stany zapalne, należy wyjątkowo dokładnie ją pielęgnować. Ze względu na wrażliwość skóry atopowej, do dbania o nią przeznaczone są specjalistycznie dobrane kosmetyki.

 

Zazwyczaj kosmetyki do skóry atopowej mają przynosić ukojenie, jednocześnie nawilżając ją. Wśród najlepszych kosmetyków pomagających w pielęgnacji skóry atopowej wylicza się balsamy i kremy. Żeby miały właściwości łagodzące, powinny zawierać parafinę, która jest jedną z najlepszych substancji pomagających walce ze skórą atopową. Poza tym, kosmetyki do cery atopowej powinny być silnie nawilżające i odżywiające, ponieważ ma ona wyjątkową skłonność do przesuszania się przy dowolnych warunkach atmosferycznych.

 
Kremy do skóry atopowej występują w różnorodnych wersjach tak samo, jak kosmetyki do skóry zwykłej. Mogą to być kremy do twarzy, do rąk, do stóp. Pojawiają się balsamy do całego ciała i odżywki tonizujące zmiany skórne. Osobno produkowane są też mleczka i toniki do demakijażu kierowane do klientów cierpiących na skórę atopową. Nie zawsze można jednak korzystać z peelingów, które mogłyby powodować nadmierne podrażnienia lub sprzyjać rozpowszechnianiu się zmian będących efektem alergii.

Jeżeli nie wiemy, jak wybrać odpowiednie dla siebie preparaty pielęgnujące, możemy poszukać ich w sieci. Interesujące nas informacje znajdziemy w internecie pod hasłem „skóra atopowa kosmetyki”. Ponadto, najważniejsze aspekty powinniśmy omówić ze specjalistą. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa. Pomoże nam on poznać powód występowania takich dolegliwości, a przy okazji wytłumaczy, jak należy dbać o skórę oraz powie, czy istnieje możliwość wyleczenia schorzenia.

Pamiętajmy jednak, że zanim sięgniemy po jakiekolwiek preparaty kosmetyczne przeznaczone dla osób chorujących, trzeba dowiedzieć się, czy nasza dolegliwość nie wymaga poważniejszego leczenia. Jeśli zmiany skórne są wynikiem uczulenia, to zastosowanie kosmetyków mogłoby dodatkowo podrażnić ciało. Dlatego też, czasem okazuje się, że najpierw należy przeprowadzić leczenie, a dopiero później można rozpocząć działania pielęgnacyjne mające poprawiać kondycję skóry na całym ciele.