Olejki eteryczne, które odstraszają kleszcze

Olejki eteryczne, które odstraszają kleszcze

Wraz z dobrodziejstwami wiosny i lata przybywa owadów i pajęczaków, które niekoniecznie chcemy mieć blisko siebie. Zdarza się, że nawet krótki pobyt na łonie natury może zakończyć kontaktem z kleszczem. Konsekwencje tego zdarzenia mogą być niebezpieczne, bowiem często bywają one nosicielami bakterii i wirusów.

Stosowaną popularnie metodą ochrony przed kleszczami jest odpowiedni ubiór. Na wycieczkę po łąkach i lasach warto wybrać koszulę z długim rękawem i długie spodnie. Utrudnimy wówczas kleszczom drogę do wkłucia się w nasze ciało. Dodatkowo jasny kolor ubrań ułatwia mam dostrzeżenie pojawiającego się kleszcza.

Borelioza – co to za choroba

Często słyszymy o przypadkach boreliozy. Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest rumień występujący wokół ugryzienia, który powoduje zaczerwienie skóry, będące jaśniejsze pośrodku. W sytuacji gdy nie jesteśmy świadomi choroby i nie leczymy jej sprzyja ona powikłaniom sercowym, neurologicznym i stawowym. Do kolejnych objawów boreliozy należą między innymi: sztywnienie mięśni i stawów, bóle głowy, skoki ciśnienia, bezsenność, problemy z koncentracją, a także zespół przewlekłego zmęczenia.

Jakie olejki odstraszają kleszcze

Kleszcze wabi zapach ludzkiego potu oraz niektóre kosmetyki. Istnieją jednak zapachy, które je odstraszają. Z powodzeniem jako środki odstraszające możemy wykorzystywać olejki eteryczne. Jednym z nich jest olejek goździkowy, który jest składnikiem preparatów i świec zapachowych przeciw kleszczom i owadom. Produktami o działaniu odstraszającym kleszcze i zarazem wspierającym gojenie podrażnionej skóry po ewentualnym ukąszeniu jest olejek z drzewa różanego, olejek eukaliptusowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Świetnym preparatem przeznaczonym do walki z kleszczami jest również olejek tymiankowy, olejek z mięty pieprzowej oraz olejek geraniowy.

Warto zapamiętać, że aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza warto zaopatrzyć się w olejki odstraszające.

Dodaj komentarz