Sezonowa pielęgnacja paznokci u stóp

Do niedawna pielęgnacja paznokci i wszystko co z nią związane, dotyczyły tylko rąk. Obecnie sytuacja się zmienia. Zwłaszcza wtedy, gdy zbliża się lato. Coraz częściej jednak temat ten dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i stóp.

W zasadzie pielęgnacja paznokci stóp nie różni się tak bardzo od dłoni. Nawet trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z nich są bardziej narażone na uszkodzenia. Mogłoby się wydawać, że te w stopach, ale czy na pewno? Dłonie także narażone są przeróżne uszkodzenia i kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Bardziej też rzucają się w oczy. Kosmetyczki przyznają, że pielęgnacja paznokci u nóg wciąż jeszcze dla wielu pań ma charakter okresowy i zaczyna się w okolicach wiosny. O panach nie mówią prawie wcale. Ich pielęgnacja paznokci u stóp ogranicza się do indywidualnego przycinania.

Brak kontaktu z podłożem

Chyba już zupełnie zapomnieliśmy o tym, że stopy służą do bezpośredniego kontaktu z podłożem. Wynalazek butów oraz papci sprawił, że nasze stopy rzadko bezpośrednio dotykają podłoża. Dzieje się tak tylko na krótko po kąpieli i wówczas, gdy jesteśmy na plaży. Nie namawiam nikogo do chodzenia boso po śniegu. Jednak przy dobrej pogodzie warto częściej chodzić bez butów. Na przykład po lesie lub po polu. Kiedyś za zabieg zdrowotny uważano chodzenie po ściernisku. Dziś kupuje się masażery lub idzie na drogie zabiegi do kosmetyczki i masażysty.

Nim zajmie nas bliżej pielęgnacja paznokci u stóp, warto pomyśleć o ogólnej pielęgnacji tej części ciała. Stopy trzeba często nawilżać i smarować odpowiednimi do tego celu kremami. W tym miejscu mała dygresja dotycząca paznokci. Malować je lakierem należy przed, a nie po smarowaniu. Nie uda nam się uniknąć nawożenia kremu na część paznokci. W takiej sytuacji lakier nie będzie się dobrze trzymał i pojawią się nieestetyczne odpryski.

Masaż stóp faktycznie może złagodzić wiele dolegliwości i znakomicie likwiduje stres.Nie trzeba koniecznie specjalisty. Można o to poprosić partnera. Z czasem na pewno nabierze wprawy.

Zakryte, nie znaczy lepiej chronione

Pielęgnacja paznokci u nóg jest równie ważna, jak pielęgnacja paznokci dłoni. Mimo, że większość czasu są zakryte, podlegają także czynnikom niszczącym. Właściwie to nawet bardziej, gdyż spada ich naturalna odporność. Skarpetki, rajstopy lub pończochy chronią tylko niewielkim stopniu. Powodują jednocześnie wysychanie skóry. Wynikiem tego jest szczególnie duża ilość suchego rogowatego naskórka. W tym miejscu znajduje się dużo gruczołów potowych, ale mało lub wcale nie ma gruczołów łojowych. Ma to także negatywny wpływ na paznokcie.

Kilka praktycznych porad i wskazówek

Można uznać, że pielęgnacja paznokci u stóp wygląda tak samo jak tych u dłoni. Trzeba też dbać o nie cały rok. Lakier nie służy tylko urodzie, lecz ma także funkcje ochronną. Nawet jeśli jest zimno i stopa jest zakryta grubą skarpetką, paznokcie warto malować. Nie dotyczy to bynajmniej tylko kobiet. Malowanie paznokci u rąk nie jest dobrze widziane u panów. Podobnie jest ze stopami, ale pojawiło się wiele lakierów bezbarwnych dla mężczyzn. Ich pielęgnacja paznokci jest więc w rzeczywistości zbliżona do kobiecej, choć efekt końcowy powinien pozostać mniej widoczny.

Również obcinanie skórek w tym miejscu przebiega tak samo. Najprościej podważyć je specjalnym patyczkiem. Paradoksalnie, osoby właściwie się odżywiające, które mają zdrowsze paznokcie, mają często więcej problemów z ich obcinaniem. Są one bardzo mocne i twarde. Najlepiej w takiej sytuacji moczyć stopy przez kilkanaście minut w ciepłej wodzie. Ten prosty zabieg, to nie tylko pielęgnacja paznokci, ale zarazem całych stóp. Poprawia nawet krążenie. Na pewno docenią go ci wszyscy, którym często marzną stopy w zimie.

Od czasu do czasu do salonu

Zarówno obcinanie, jak i malowanie, to prosta pielęgnacja paznokci, którą można przeprowadzić w domu i we własnym zakresie. Mimo wszystko warto od czasu do czasu wybrać się do salonu kosmetycznego na specjalne zabiegi regeneracyjne i poddać im również paznokcie u nóg. Mam nadzieję, że nie trzeba już nikogo dłużej przekonywać, że jest to tak samo ważne, jak częsta pielęgnacja paznokci dłoni. Możemy skorzystać z odżywek zawierających keratynę i wapń oraz lakierów termoutwardzalnych.

Na koniec warto sobie uświadomić, że mimo wszystkich tych ogólnych zaleceń, pielęgnacja paznokci pozostaje w jakimś sensie sprawą indywidualną. Różnice nie dotyczą tylko płci, ale także stanu paznokci i ich reakcji na poszczególne zabiegi. Coraz częściej zwraca się uwagę na indywidualny dobór środków w zakresie kuracji i pielęgnacji. Nie zawsze potrafimy sami wystarczająco dobrze ocenić stan swoich paznokci. W tym zakresie także pomocna może być rada profesjonalistki.